IMELINE KARDEMON

 

 

Kallihinnalist Aasiast pärit vürtsi, kardemoni, saadakse taimelt mis on ingveri ja kurkumi sugulane. Meie kandis on väheteada fakt, et saia sisse panemise kõrval sobib ta imehästi ka paljude-paljude muude asjade koostisesse. Näiteks kätesalvi.  Kardemoni kõikide kasulike omadusete põhjal võiks selle aromaatse vürtsi lausa supertoiduks või supertaimeks liigitada.

Nepaalis ja Bhutani kuningriigis peetakse seda üheks tõhusaimaks looduslikuks antidepressandiks. Kes kardemoni eeterlikku õli lõhna on tundnud, saab hästi aru millest jutt käib. Hinge poeb rõõmus ja soe tunne, tuju läheb paremaks, maailm ilusamaks. Kardemoni saab kasutada mitte ainult depressiooni, vaid ka mitmesuguste muude vaevuste leevenduseks. Alates kõhuparasiitidest tingitud seedetrakti probleemidest kuni kopsude ja hingamisteedega seotud muredeni välja. Traditsioonilises aroomiteraapias kasutatakse kardemoni hingamisteede verevarustuse prandamiseks, et vähendada astmast ja bronhiidist tingitud vaevuseid. Aasias on seda taime nelgi kõrval kasutatud suu- ja igemehädade korral. Juba sadu aastaid on täheldatud kardemonil antimikroobseid omadusi. Tänapäeva teadus kinnitab seda. On avastatud, et kardemon pärsib infektsioonide levikut ja on antibakteriaalsete omadustega. India ja Hiina traditsioonilises meditsiinis on kardemoni pikka aeaga kasutatud haavandite ravis. 2010. aasta väljaandes avaldatud “India Journal of Pharmaceutical Sciences” uuring näitas, et kardemoni eeterliku õli hävitab erinevaid mikroobe, sealhulgas kahte tüüpi stafülokokkseid baktereid.

Ayurveda kohaselt on kardemon hea lihaste ja liigesvalu korral ning leevendab spasme. Oma sensuaalse, vürtsikasmagusa lõhna tõttu on kardemoni eeterlikku õli juba aastasadu kasutaud afrodisiakina. Lukusmise lõpetamiseks pidi hästi aitama paarist kardemoniseemnest keedetud tee.